skad sie bierze kamica nerkowa


Kamica nerkowa jest bardzo powszechnym schorzeniem występującym w naszym kraju. Jest głównym powodem występowania kolki nerkowej oraz najczęstszą przyczyną interwencji urologicznych. W jaki sposób dochodzi do tworzenia się złogów w drogach odprowadzających mocz oraz jakie są przyczyny tej choroby?

Skłonność genetyczna

Najczęstszą przyczyną powstawania kamieni w drogach moczowych jest występująca skłonność genetyczna. Dzieci rodziców, którzy chorowali na kamicę nerkową mają bardzo dużą szansę na zachorowanie na tę przypadłość. Ma to miejsce ze względu na specyficzny skład moczu, który jest cechą indywidualną, przekazywaną w genach z pokolenia na pokolenie. Rozwija się najczęściej w czwartej lub piątej dekadzie życia – znacznie rzadziej dochodzi do rozwoju u młodszych osób.

Błędy dietetyczne

Jedną z przyczyn tworzenia się kamieni są błędy dietetyczne, co bezpośrednio wpływa na skład moczu oraz intensywność jego wytwarzania. W zapobieganiu kamicy moczowej ma więc znaczenie ile przyjmuje się na przykład płynów. Duża podaż wody znacznie usprawnia filtrację i zapobiega zastojom moczu, a takie zjawisko niestety predysponuje właśnie do powstawania kamieni. Bardzo ważnym czynnikiem hamującym rozwój złogów w nerkach jest odpowiednie zaopatrzenie organizmu w niezbędne witaminy oraz mikroelementy, takie jak potas i magnez, które znajdują się w większości warzyw oraz owoców.

Nieprawidłowości hormonalne

Kamica nerkowa jest często konsekwencją występujących zaburzeń hormonalnych – zwłaszcza tych, które odpowiadają za przemiany mineralne organizmu. Metabolizm znajduje się wtedy w stanie braku równowagi, co przyczynia się do tworzenia złogów w nerkach. Chorobami, które predysponują do rozwoju kamicy nerkowej są schorzenia przytarczyc, przewlekłe choroby jelit oraz nieprawidłowości dotyczące wydzielania hormonów nadnerczy.

Kwestie anatomiczne

Anatomia ma bardzo dużo wspólnego z tworzeniem się kamieni nerkowych krem z jagodami goji. Utrudnienie odpływu moczu znacznie ułatwia powstawanie kamicy. Nieprawidłowa budowa moczowodów, przerost gruczołu krokowego oraz wady zastawki cewki tylnej to najpopularniejsze stany kliniczne, które zwiększają ryzyko zachorowania na kamicę nerkową. Bardzo ważna jest odpowiednia terapia owych schorzeń, by uchronić się przed bolesnymi konsekwencjami występowania kamieni w nerkach lub przewodach wyprowadzających mocz.

Rate this post