doctors during surgery


Rak nerkowokomórkowy czyli rak nerek, to nowotwór złośliwy. Wywodzi się on z komórek nabłonkowych cewek nerkowych i najpierw może nie dawać żadnych objawów. To niestety oznacza, że opóźnia się prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Tylko w niewielu przypadkach na podstawie objawów można zdiagnozować występowanie raka nerek, zazwyczaj są potrzebne specjalistyczne badania nerek.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka nerek

Rak nerkowokomórkowy dwa razy częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Średni wiek występowania raka nerek to około 60 lat, a jego ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Jednak istnieje także złośliwy nowotwór nerki u dzieci, tzw. nerczak złośliwy. Jest on albo wrodzony, albo pojawia się w okresie przedszkolnym czy nawet niemowlęcym i ma związek z mutacjami konkretnych genów dziecka.

Większym ryzykiem zachorowania na nowotwór nerek są także osoby mające określone predyspozycje genetyczne, czy chorzy na np. zespół Lindaua i von Hippla. Większe szanse na zachorowanie mają także osoby palące papierosy, osoby z nabytą torbielowatością nerek i leczeni za pomocą dializy. Ryzyko zachorowania zwiększa się także, w szczególności u kobiet, jeśli osoba zmaga się jednocześnie z otyłością oraz nadciśnieniem.

Objawy raka nerek

Tak jak zostało wspomniane wyżej, rak nerek zazwyczaj nie ma niepokojących objawów i jest trudno go wykryć tylko na tej podstawie. W rzadkich przypadkach może się pojawić zespół trzech objaw, sugerujących chorobę, czyli tzw. triada Virchowa.

  • Długotrwały ból pleców w okolicy lędźwiowej
  • Guz wyczuwany na plecach w okolicy lędźwiowej
  • Krew w moczu

Inne objawy, towarzyszące chorobie, to m.in.:

  • Przychodzący i odchodzący ból w dole pleców,
  • Osłabienie
  • Chudnięcie bez przyczyny
  • Częste gorączki

Diagnoza i leczenie raka nerek

Po zrobieniu badań u osób chorych na nowotwór nerek, stwierdza się:

  • Hiperkalcemię
  • Podniesiony poziom AIAT, AspAT, fotosfatazy alkalicznej, mocznika, kreatyny
  • Niedokrwistość albo czerwienicę

W diagnostyce raka nerek najważniejsze są badania obrazowe – USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, angriografia nerek, urografia, rezonans magnetyczny. Jeśli chodzi o leczenie, najczęściej obejmuje ono wycięcie guza wraz z całą nerką, nadnerczem i sąsiadującymi węzłami chłonnymi. W rzadkich przypadkach usuwany jest sam guz nerki. Leczenie nowotworu obejmuje także immunoterapię i chemioterapię, ale w przypadku występowania przerzutów, przeżywalność osób z rakiem nerki znacząco spada.

Rate this post