kolka nerkowa


Kolka nerkowa jest to bardzo dotkliwy objaw choroby nerek. Polega on na ostrym bólu, pojawiającym się w dolnej części pleców. Zwykle towarzyszy mu gorączka, naturalne ograniczenie mobilności i funkcjonowania chorego oraz wzmożona potrzeba oddawania moczu. Co może być przyczyną pojawienia się kolki nerkowej i w jaki sposób się ją leczy?

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to najpopularniejszy i najbardziej powszechny powód występowania kolki nerkowej https://pl.wikipedia.org/wiki/Seks_oralny. Kamień, który znajduje się w moczowodzie utrudnia odpływ moczu, a także powoduje inne konsekwencje związane z anatomią przewodów wyprowadzających mocz. Należą do nich przede wszystkim poszerzenie moczowodu powyżej miejsca przeszkody, drobne ruchy robaczkowe oraz napływ komórek stanu zapalnego, które pojawiają się w związku z istniejącym uszkodzeniem.

Sposobem na złagodzenie objawów bólowych, jakie towarzyszą kolce nerkowej jest podanie pacjentowi środków przeciwbólowych oraz rozkurczających mięśniówkę gładką moczowodów. Najczęściej odbywa się to w formie domięśniowego zastrzyku, zawierającego kombinację odpowiednich preparatów leczniczych. Leczenie farmakologiczne jest jedynie formą doraźnego złagodzenia dolegliwości pl.wikipedia.org. Terapią przyczynową kolek nerkowych wywołanych kamicą jest usunięcie złogu z moczowodu na sposób przezskórnego rozbicia (litotrypsji) złogów lub operacyjnego usunięcia, co ma miejsce w przypadku wyjątkowo dużych zmian lub stanów ostrych.

Co jeszcze może znaleźć się w moczowodzie?

Stosunkowo rzadką przyczyną kolki nerkowej mogą być znajdujące się w moczowodzie zakrzepy lub oderwane fragmenty kłębuszków nerkowych, do czego może dojść na skutek procesów zapalnych, uszkadzających nerki. Jeśli trafią one do miejsca, w którym znajduje się przesączony mocz, znajdą się także w miejscu naturalnego jego wypływu pl.wikipedia.org. Jako że są substancjami o rozmiarach o wiele większych niż średnica moczowodu, spowodują jego zatkanie, co będzie manifestowało się kolką nerkową.

Innymi przyczynami wytworzenia się przeszkody w moczowodach mogą być urazy mechaniczne nerki – najczęściej w postaci wielozakresowych uszkodzeń ciała i wielonarządowych urazów (na przykład podczas wypadków komunikacyjnych). Jedyną metodą terapii w takich przypadkach jest interwencja zabiegowa, przywracająca drożność moczowodu i umożliwiająca swobodny wypływ moczu.

Rate this post