niewydolnosc nerek


Niewydolność nerek jest problemem społecznym – mimo, iż nie jest tak nagłaśnianym zagadnieniem, jak choroby układy sercowo-naczyniowe, to również dotyczy ogromnej części populacji. Szacuje się, iż w Polsce, niezależnie od stadium, z powodu przewlekłej choroby nerek cierpi około 4,5 mln ludzi!

Ze względu na dużą zdolność kompensacyjną nerek, dlatego można np. z jedną nerką funkcjonować całkowicie prawidłowo, choroby tego narządu często mają przebieg bardzo podstępny. W początkowej fazie niewydolność nerek przebiega bezobjawowo, dopiero nakładające się schorzenia wpływające negatywnie na czynność nerek, mogą ten stan ujawnić. W pozostałych przypadkach choroba ta może być wykryta dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach. Dlatego właśnie, tak ważna jest wczesna diagnostyka i badania przesiewowe sprawdzające czynność nerek.

Badania przesiewowe powinny być wykonywane u osób bez dolegliwości z zakresu układu moczowego. Szczególnie ważne jest to u tych chorych, którzy mają zwiększone ryzyko chorób nerek poprzez współistnienie takich chorób, jak: cukrzyca, nadciśnienie, czy też choroby układowe.

1. Ból nerki?

użytkownik anonimowy

Czy to jest ból nerek? Mam go w plecach powyżej lędźwi. Taki pulsujacy ból. Jest i znika. W ogóle mało piję. Po prostu zapominam o piciu. To chyba źle? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. PS Mam 40 lat.

Odpowiedź eksperta Lekarz Magdalena Kowalska

Witam!

Istnieje możliwość, że jest to ból związany z nerką – zwłaszcza gdyby promieniował do pachwiny i miał charakter kolkowy. Choć na podstawie Pana opisu, takiej pewności mieć nie można. No początek poleciłabym badanie ogólne moczu i jeżeli lekarz pierwszego kontaktu miałby jakieś dalsze wątpliwości – usg jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej. Jeżeli, żadne z tych badań nieczego by nie wykryło, można by poszukać przyczyny w kręgosłupie  – robiąc rtg odcinka lędźwiowego. 

Niezależnie czy jest ten ból związany z nerkami czy nie, spożywanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia jest bardzo ważne. Powinno pić się około 1,5-2 litry płynów dziennie (w upalne dni więcej), najlepiej niegazowaną wodę mineralną.

 

2. Dlaczego po dializie nie ubywa mi na wadze?

Radek1979:

Jestem 6 lat po przeszczepie, obecnie przeszczepiona nerka przestała pracować i od miesiąca jestem dializowany (hemodializa). Mam ustaloną suchą wagę na 72,5 kg pl.wikipedia.org. Co może być przyczyną tego, że przed dializą ważę np. 73,5 kg i po dializie tyle samo albo zdarza się że nawet więcej 73,7 kg? Myślałem, że może to jest wina maszyny, ale ostatnio byłem podłączony do nowej nerki i wagę znów miałem taką samą jak przed dializą, mimo iż maszyna była ustawiona na – 1kg.

Mój lekarz nie chce mi udzielić informacji czym to jest spowodowane i mówi, że czasem tak się zdarza. Bardzo proszę o odpowiedz dlaczego dializy nie zbijają mi wagi i czym może być to spowodowane? Proszę również o odpowiedz co może być przyczyną, że po dializie muszę tamować krew zawsze przynajmniej półtorej godziny? Wiem, że heparynę mam odłączaną jakąś godz. lub pół przed końcem dializy.

Rate this post