choroby nerek w polsce


Choroby nefrologiczne stanowią powiększający się odsetek schorzeń w naszym kraju. Ma to miejsce ze względu na popularyzację stosowania leków przeciwbólowych, nieprawidłowe nawyki dietetyczne oraz wzrost przypadków cukrzycy typu drugiego w Polsce. Zobacz, które z chorób nefrologicznych są najbardziej popularne.

Infekcje układu moczowego

Do stanów zapalnych pęcherza lub nerek dochodzi w naszym kraju coraz częściej. Coraz więcej pacjentów znajduje się w stanie przewlekłego leczenia z powodu innych obciążeń chorobowych dlatego. Stany te przyczyniają się do rozwoju chorób nerek, które są narządami bardzo delikatnymi, a ich struktura ulega bardzo łatwemu uszkodzeniu ze względu na obecność czynników infekcyjnych, jakimi są bakterie.

Nefropatia cukrzycowa

Liczba chorych, cierpiących na cukrzycę typu drugiego stale się powiększa. Choroba ta predysponuje do rozwoju wielu powikłań narządowych, obejmujących organy całego ciała, a przede wszystkim – nerki. W wyniku przewlekłego podwyższonego stężenia cukru we krwi oraz obecności białka w moczu, kłębuszki nerkowe ulegają uszkodzeniu, co jest bezpośrednią przyczyną nefropatii pl.wikipedia.org. Fakt ten jest o tyle istotny, że nefropatia cukrzycowa generuje konieczność wdrożenia leczenia nerkozastępczego – dializoterapii lub przeszczepu nerki, gdyż uszkodzone nefrony nie są w stanie prawidłowo pełnić swojej funkcji metabolicznej oraz filtracyjnej.

Polekowe uszkodzenia nerek

Jako że przyjmujemy coraz więcej preparatów farmakologicznych, nasze nerki ulegają coraz szybszemu uszkodzeniu. Najbardziej szkodliwymi w tej kwestii są nie tylko leki przepisywane na receptę stosowane w terapii zakażeń czy innych chorób przewlekłych, ale także środki farmakologiczne, dostępne do kupienia bez recepty. Popularny składnik preparatów przeciwbólowych – ibuprofen należy do leków, które najsilniej uszkadzają ten delikatny narząd. Należy więc unikać nadużywania środków przeciwbólowych, by nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznej choroby nerek.

Kamica nerkowa

Choroba ta powoduje uszkodzenia nerek oraz niższych pięter układu moczowego. Obecność kamienia w przewodzie wyprowadzającym mocz, powoduje jego stopniowe niszczenie oraz dotkliwe objawy bólowe, a także często generuje konieczność interwencji zabiegowej, by umożliwić prawidłowy odpływ moczu oraz nie dopuścić do toksycznego zatrucia całego organizmu.

Rate this post