sztuczna nerka


Sztuczna nerka to szansa dla osób z przewlekłą niewydolnością nerek, których w jest coraz więcej ww współczesnym społeczeństwie. Dzieje się tak między innymi ze względu na coraz większe rozpowszechnienie cukrzycy i nadciśnienia, typowych chorób cywilizacyjnych. Kiedy nerki przestają prawidłowo działać, konieczne stają się często dializy.

Niewydolność nerek a choroby cywilizacyjne

Stale wzrasta liczba osób z przewlekłą niewydolnością nerek. Dzieje się tak między innymi ze względu na coraz większe rozpowszechnienie cukrzycy i nadciśnienia, typowych chorób cywilizacyjnych https://pl.wikipedia.org/wiki/Wegetarianizm. Kiedy nerki przestają prawidłowo działać, konieczne stają się dializy. Jest to bardzo kłopotliwe dla pacjenta, ponieważ musi je odbywać od 3 – 5 razy w tygodniu.

Prototyp sztucznej nerki

Niedawno badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) zaprezentowali prototyp wszczepialnej sztucznej nerki. Całe urządzenie ma mieć rozmiary kubka, można by je więc wszczepić choremu, bez konieczności podawania leków immunosupresyjnych, ponieważ naukowcy wykorzystują do budowy technologię półprzewodnikową (krzem) i moduły z żywymi komórkami nerek https://pediatrics.aappublications.org/content/103/3/e26.
Kierujący pracami dr Shuvo Roy z UCSF tłumaczy:
Urządzenie jest tak zaprojektowane, by zapewnić jak najwięcej korzyści zdrowotnych związanych z transplantacją nerki w sytuacji ograniczonej liczby dawców.

Zalety sztucznej nerki

Niewielkie rozmiary to zresztą nie jedyna zaleta nowoczesnej sztucznej nerki. Jak podkreślają badacze, obecnie dializa zastępuje jedynie 13% funkcji nerek pl.wikipedia.org. Oznacza to, że tylko 35% pacjentów przeżywa powyżej 5 lat. Nowa nerka natomiast usuwa toksyny z krwi za pomocą hemofiltra, a inne zadania nerek są realizowane dzięki hodowlanym komórkom kanalików nerkowych.

Zespół badaczy pracujących nad miniaturową sztuczną nerką uważa, że testy kliniczne na ludziach będą się mogły zacząć za 5 do 7 lat.

Rate this post