close up on doctor and stethoscope


Co to jest dializa?

Zacznijmy od najważniejszego pytania – czym jest i na czym polega dializa? Mówiąc prostymi słowami, dializa polega na usuwaniu z organizmu wody oraz produktów przemiany materii, z którymi nie dają sobie rady nerki. Dzięki dializie przywraca się równowagę metaboliczną organizmu oraz usuwa się z niego toksyczne i niebezpieczne związki.

Są dwa rodzaje dializy, otrzewnowa i hemodializa. W obu przypadkach krew jest oddzielana od płynu dializacyjnego za pomocą błony półprzepuszczalnej. Dzięki temu organizm oczyszcza się z toksycznych związków i innych niepożądanych substancji.

Kto potrzebuje dializy?

Najczęstszym powodem wykonywania dializy są choroby nerek, jak np. śródmiąższowe zapalenie nerek czy kłębuszkowe zapalenie nerek, które prowadzą do długotrwałej, przewlekłej niewydolności tego organu. Typowe objawy dla tego typu schorzenia to m.in. często zmęczenie, utrata apetytu, obniżona odporność na zakażenia, a skóra jest blada i sucha. Oprócz tego mogą się zdarzać dłuższe krwawienia z ran, większa zdolność do siniaków, jak też zaburzenia rytmu serca. U kobiet, z powodu niewydolności nerek, mogą występować problemy z miesiączką.

Leczenie powinno się rozpocząć kiedy nerki nie działają już poprawnie, jest mała filtracja kłębuszkowa, ale też nie doszło do rozwinięcia się objawów mocznicy czy powikłań narządowych u pacjenta.

Dializa nerek – na czym to polega i ile trwa leczenie?

Oczyszczanie nerek, czyli dializa, polega na podłączeniu pacjenta do specjalnego aparatu, przez który przebiega krew chorego. Właśnie dzięki temu urządzeniu, z nerek usuwane jest to, co zbędne i szkodliwe. Niestety, ale zabieg ten wymaga wielu wizyt w szpitalach oraz regularności. Jedna wizyta trwa od 3 do nawet 5 godzin, a zabiegi są konieczne 1-4 razy w tygodniu. Częstotliwość wizyt ustala lekarz.

Pomimo tak częstego dializowania, dzięki temu można znacznie przedłużyć życie. Starsze osoby zyskują dzięki temu zabiegowi kilka lat, a osoby młode – nawet 20 czy 30.

Bezpieczeństwo podczas dializy

Bardzo ważne i wręcz kluczowe jest trzymanie się zasad w szpitalu podczas dializowania, w każdym są one niemalże identyczna. Trzeba pamiętać o:

 • ostrożności podczas poruszania się w pomieszczeniach, gdzie się odbywa dializa
 • poinformowaniu pracowników placówki o rozlaniu czegoś, jak też w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia
 • nie zostawianiu swoich rzeczy na podłodze
 • nie dotykaniu urządzeń do dializy nerek
 • nie używaniu telefonów komórkowych bądź innych urządzeń podczas dializy, gdyż może to zakłócać pracę aparatów specjalistycznych
 • unikania chodzenia  w samych skarpetach, wiąże się to z poślizgnięciem

Samopoczucie po dializie

Chociaż z jednej strony dializa wydłuża życie – z drugiej strony staje się ona uciążliwa jak też trudna do zaakceptowania. Dializowana osoba musi ograniczyć życie zarówno zawodowe jak i społeczne, a to się odbija negatywnie na jej psychice. Najczęstsze zaburzenia pacjentów to m.in.:

 • Złe samopoczucie
 • Drażliwość na wiele bodźców
 • Frustracja i większa agresja
 • Ciągłe napięcie
 • Depresja

Warto więc, jeśli mamy wśród naszych bliskich osoby dializowane, zadbać o ich komfort psychiczny. Zwykłe czynności jak spacer czy wspólna kawa na pewno wspomogą chorych w ich walce o zdrowie.

Rate this post