buscopan for stomach pain


Ból brzucha – o czym świadczy ból w różnych częściach brzucha?

Powodów bólu brzucha może być wiele. Warto je znać, aby w razie czego jak najszybciej sięgnąć rady i pomocy lekarza. Trzeba pamiętać, że żaden ból nie powinien być lekceważony, szczególnie, jeśli stan ten trwa od dłuższego czasu. Na to, czy jest to poważne schodzenie, może wskazywać także to, w jakiej części brzucha zlokalizowany jest ból.

Ból brzucha po prawej stronie, z objawami takie jak nudności i wymioty, może wskazywać nawet na zapalenie wątroby czy rak trzustki. Z kolei ból brzucha po lewej stronie, któremu towarzyszą dreszcze, gorączka, ołówkowe stolce – może być objawem zapalenia uchyłków jelita grubego. Ból w podbrzuszu, czyli ból w dole brzucha, u kobiet najczęściej świadczy o zbliżającym się albo obecnym cyklu miesiączkowym. Jednak w gorszych przypadkach, istnieje ryzyko pękniecie torbieli jajnika, stany zapalne miednicy, zaburzenia układu moczowego czy innych schorzeń.

Jakikolwiek nie byłby to ból, jedyne o czym się myśli w takim przypadku, to jest chęć tego, żeby ten ból ustał. W tym przypadku trzeba wybrać sprawdzony lek, który zadziała szybko i skutecznie. Jednym z takich, według wielu forum internetowych, jest Buscopan.

Buscopan – co to jest i jak działa?

Buscopan to lek przeciwbólowy, działający rozkurczowo, stosowany w przypadku bólów brzucha. Można go stosować w przypadku np. bolesnej miesiączki, zespołu jelita drażliwego, skurczów przewodu pokarmowego czy też kolki żółciowej. Substancją czynną tego produktu jest hioscyny butylobromku (Hyoscini butylbromidum). Właśnie ta substancja oraz substancje pomocnicze, zawarte w Buscopan, mają wpływ rozkurczający na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Oprócz tego, hamuje wydzielanie śliny, wpływa na czynność serca oraz zmniejsza ilość wydzieliny w oskrzelach.

buscopan for stomach pain relief

Dawkowanie Buscopan

Każdy lek, w tym również Buscopan, należy stosować tak, jak to jest opisane w ulotce dla pacjenta oraz według zaleceń lekarza czy farmaceuty.

Dzieci od  6 do 12 lat:  3 razy na dobę po 1 tabletce, 

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat:  3 do 5 razy na dobę po 1 lub 2 tabletki

Warto pamiętać:

 • Nie należy stosować leku Buscopan dłużej niż 3 dni
 • Tabletki należy połykać w całości, nie rozdrabniać
 • Można stosować Buscopan przez dłuższy czas tylko za zgodą lekarza
 • U dzieci poniżej 6 roku życia nie zaleca się stosowania leku ze względu na dużą zawartość substancji czynnej

Kiedy stosować Buscopan

Lek przeznaczony jest do krótkotrwałego stosowania. Szczególnie zalecany w przypadkach:

 • zaburzeniach przewodu pokarmowego (kolka żółciowa, ostry ból w drogach żółciowych, bolesne skurcze)
 • stanach skurczowych i dyskinezji dróg żółciowych (ostry ból w drogach żółciowych)
 • bólów w obrębie układu płciowo-moczowego (kolka nerwowa, bolesne miesiączkowania, komplikacje z kamicą moczowodową)

close up on doctor writing patients disease analysis

Buscopan – przeciwskazania do stosowania

Istnieją jednak przypadki, w których nie można stosować leku Buscopan, gdyż może to spowodować niepożądane działanie, takie jak: zatrzymanie moczu, szybkie bicie serca, suchość w jamie ustnej, reakcje skórne, zmniejszenie wydzielania potu czy inne. Jeśli jesteś albo przypuszczasz, że jesteś w ciąży, bądź też karmisz piersią, warto skonsultować stosowanie tego leku z lekarzem.

Kiedy zatem nie stosować Buscopan

 • W przypadku nużliwości mięśni
 • W przypadku patologicznego poszerzenia jelita grubego
 • W przypadku nietolerancji niektórych cukrów (lek zawiera sacharozę)
 • W przypadku uczulenia na hioscyny butylobromek (substancja czynna) lub na któryś z pozostałych składników

Rate this post